Dünya üzerinde en çok konuşulan diller

Profesyonel Tercüman Kadromuz ile,Çeviri İhtiyaçlarınıza Uygun Fiyatlı Çözümler Sunuyoruz.

Dünya üzerinde en çok konuşulan diller

ÇİNCE
Listenin ilk sırasında Çince yer almakta. Çince’yi dünyada toplam 1.300.000.000 insanın konuştuğu tahmin ediliyor. Bu da demek oluyor ki Dünya üzerindeki her 6 kişiden 1’inin ana dili Çince.

İSPANYOLCA
Dünya dilleri arasında ana dil olarak en çok konuşulan 2. dil İspanyolca’dır. Toplamda 31 ülkedeki 442.000.000 kişi İspanyolca konuşmakta ve günümüzde, dünya üzerindeki ilginin yanı sıra ülkemizde de İspanyolca’ya olan ilgi artmış, bu dili konuşanların sayısı genel olarak değerlendirildiğinde 534 milyona yaklaşmıştır.

İNGİLİZCE
Ortak dil olarak kabul edilen İngilizce listenin üçüncü sırasında. Dünyada yaklaşık olarak 427.000.000 insan ana dili olarak İngilizce’yi kullanıyor. İkinci dil olarak bu dili öğrenen ve konuşanların sayısı ise 1.5 milyarı aşmış olup, gün geçtikçe de artmaya devam etmektedir.

ARAPÇA
Dünya üzerinde 58 ülkede konuşulan Arapça ise listede 4. Sırada bulunmakta. Birçok lehçeye sahip olan Arapça’yı yaklaşık 315.000.000 kişi konuşmaktadır.

HİNTÇE
Çok farklı lehçelere sahip Hindistan’da resmi dil İngilizce olarak kabul edilse de ana dil olarak Hintçe kullanılmaktadır. Dolayısıyla listedeki 5. Sırayı Hintçe almaktadır

Dünya üzerinde en çok konuşulan diller